Akülü Darbeli Matkaplar Ne İçin Kullanılabilir? Kullanım Alanları

Anasayfa > Akülü Darbeli Matkaplar Ne İçin Kullanılabilir? Kullanım Alanları

Akülü darbeli matkap modelleri aynı zamanda şarjlı vidalama olarak da tanımlanmaktadır. Bu ürünler; seçim anahtarı, döner ve döner artı darbeli gibi modlar sunmaktadır. Darbeli matkap seçenekleri, döner mod ile kullanıldığı zaman klasik bir matkap cihazının yapabileceği her çeşit delme ya da çakma görevini yerine getirebilir. Matkabın döner artı darbe modu, genellikle duvar üzerinde çalışmak amacıyla programlanmaktadır. Bir darbeli şarjlı matkap, doğru şekilde yerleştirildiği zaman her deliği açabilir.

Uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilen KL şarjlı matkap modelleri; elektrik kutuları ile diğer ekipmanları duvar ya da bloklara monte etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünler aynı zamanda duvar üzerine raf ya da dolap montajı yapmak amacıyla dahi tercih edilmektedir.

Akülü Darbeli Matkaplar Normal Matkap Olarak Kullanılabilir mi?

Darbesiz matkap modelleri, delme işlemini dönerek yapmaktadır. Yani delme işlemi sırasında yüzeye darbe uygulamaz. Fakat yüksek devir sayısı bulunan bir darbesiz matkap modeliyle son derece dayanıklı bir taş duvarda veya metal malzemede delik açıp vidalama yapmak mümkündür. Dakikada ortalama 1300 devir yapabilen darbesiz matkap seçenekleri ile ev işlerinde konforlu kullanım elde edilebilir.

Darbeli şarjlı matkap modellerinde darbe mekanizması bulunmaktadır. Bu mekanizma, cihaz çalışırken dönme işlevinin haricinde ileri ve geri hareketlerle ile malzemeye darbe uygulayıp delme işlemini ekstra kolay bir hale getirmektedir. Delme işleminin yapılacağı zeminler eğer dayanıklı yapıda bir beton veya metal malzeme ise darbeli şarjlı vidalama tercih etmek daha doğru olmaktadır.

Akülü Matkap Modları Nasıl Kullanılmalı?

Günümüzde akülü darbeli matkap modellerinin hemen hemen hepsinde genel olarak çalışma şeklinin değiştiği üç ayar söz konusudur. Bunlardan birincisi çekiç modudur. Çekiç modu; bir kırıcının direkt olarak çarpma hareketini başarılı şekilde simüle etmektedir. İkinci mod ise matkap modudur. Matkap modunda ise klasik bir matkabın dönme hareketi söz konusudur. Bu mod ile ürünleri normal matkap gibi kullanma olanağı oluşmaktadır. Üçünü yani son mod da darbeli matkap şeklindedir. Bu mod ise kullanıcılara her iki modun en iyi halini sunmaktadır.

Sert Yüzeyler İçin Şarjlı Matkap Modelleri

Beton gibi sert yüzeylerde kullanım için dizayn edilen çok sayıda darbeli şarjlı matkap seçeneği bulunmaktadır. Bu modeller esasında kullanıcıların beklediği iki göre aynı anda ve başarılı biçimde gerçekleştirmektedir. Bu tip seçenekler, matkap ucunu döndürüp mandrenin arkasına darbeleri göndermektedir. Sert yüzeylerde kullanmak amacıyla tasarlanan modeller, katı malzemelere nüfuz etme konusunda son derece başarılıdır. Bu ürünler; fayans, beton, taş ya da akla gelebilecek pek çok şeyde delik açmaya yardımcı olmaktadır.

Beton İçin En İyi Şarjlı Darbeli Matkap Modelleri

Beton matkap uçlarına sahip olan modeller; adından da anlaşılacağı gibi beton zeminlerde kullanılmaktadır. Beton uçlar, darbeli şarjlı matkap ile beraber duvar ve beton zeminde delme işlemi yapmak için kullanılmaktadır. Darbeli şarjlı vidalama cihazlarında özel darbe mekanizmasında bulunmaktadır. Bu mekanizma sayesinde cihaz çalışma sırasında dönme işlevi ile beraber ileri ve geri hareketlerle yüzeye darbe uygulamaktadır.

Akülü Darbeli Matkap Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akülü darbeli matkap modelleri, bazı özellikleri açısından farklılık göstermektedir. Bu özellikler, seçim sürecine de doğrudan etki etmektedir. Fırçalı ya da fırçasız modeller arasında kullanım alanına yönelik seçim yapılması gerekmektedir. Fırçasız modeller, gelişmiş özellikleriyle büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hız detayı da seçim noktasında son derece önemli bir unsurdur. Hız konusunda ise maksimum RPM hızı 2.000 ya da daha yüksek olan modeller idealdir. Cihazların sahip olduğu uçlar da büyük önem arz etmektedir. Çünkü her ucun görevi ayrıdır. Bu noktada da yine kullanım alanı devreye girmektedir.

KL Pro Akülü-Şarjlı Matkaplar

KL şarjlı matkap modeli, sahip olduğu teknik özellikleri ve sunduğu performansı ile yoğun rağbet görmektedir. Ürünün hafif yapısı, özellikle taşıma konusunda büyük avantaj sağlamaktadır. Bununla beraber ergonomik tasarımı da fonksiyonel kullanımı beraberinde getirmektedir.

KL şarjlı matkap modelinin çift akülü özelliği, uzun vadeli kullanım vadetmektedir. Sahip olduğu fener sistemi sayesinde karanlık alanlarda dahi tadilat ve diğer işleri konforlu bir şekilde yapma olanağı da sunmaktadır.

WhatsApp