Transpalet Kullanma Talimatları

Anasayfa > Transpalet Kullanma Talimatları

Depo gibi yerlerde yüklerin bir yerden farklı bir konuma taşınması amacıyla kullanılan ekipmanlardan biri transpaletlerdir. Motorsuz olmalarıyla birlikte oldukça ekonomik bir yük taşıma ekipmanı olan transpaletler, kullanım kolaylığı ile de birçok farklı sektör tarafından aktif olarak tercih edilmektedir.

Kullanımında insan gücünün de etkili olduğu bu ekipmanlar, sahip oldukları özelliklere göre manuel, akülü veya yaya kumandalı olmak üzere farklı modellere ayrılmaktadır. Önlerinde ikişer adet çatalın bulunduğu transpaletlerde yükler bu kısımlara bağlanmaktadır. Bağlanan yükler, kollar aracılığıyla hidroliği çalıştırarak yukarı kaldırıldıktan sonra itmek veya çekmek suretiyle hareket ettirilmektedir. Bu süreçte mutlaka daha önceden belirlenen transpalet kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir.

Üzerinde kesinlikle insan taşıması yapılmaması gereken bu ekipmanlarda yükler mutlaka dengeli şekilde çatallara bindirilmelidir. Yüzde 1’den daha fazla olan eğimlerde yük taşınmamasına dikkat edilmelidir. Tek çatala yük bindirilmemesi gerektiği gibi aynı zamanda çatallar üst pozisyonda iken yükleme yapılmamalıdır.

Transpalet Kullanmak İçin Operatör Belgesine İhtiyaç Var mı?

Transpalet kullanımlarında operatör belgesi ihtiyacı yalnızca belirli modellerde geçerli olmaktadır. Motorlu ve elektrikli sistemle çalışan transpaletlerde, operatörlük belgesi istenirken manuel modellerde bu gereksinime gerek duyulmamaktadır. Kısaca insan gücüyle çalışan modellerde belge ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak olası kazalara karşı tedbirli olmak veya iş güvenliğini üst düzeyde tutmak için transpalet kullanımında operatör sertifikası alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Manuel Transpaletler

Herhangi bir elektrik veya motor aksanı bulunmayan manuel transpaletler, kullanım kolaylıkları ile tercih sebebi olmaktadır. Büyük ve ağır yüklerin, kolaylıkla taşınabilmesine yardımcı olan bu ekipmanlar, belirli oranda fiziksel güç gerektirmektedir. Hidrolik pompaya bağlanan kolun çekilmesi ve yön verilmesiyle birlikte istenen yükler, özellikle orta çaplı depolarda kısa sürede taşınabilmektedir.

Manuel Transpalet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Manuel transpaletler, herhangi bir operatör sertifikası gerektirmemektedir. En çok tercih edilen transpalet çeşitlerinden biri olarak özellikle depo görevlileri tarafından kullanılmaktadır. Manuel transpalet kullanım talimatları kapsamında dikkat edilmesi gereken ilk kural, bu ekipmanlar üzerinde insan taşıması yapılmamasıdır. Bununla beraber yalnızca düz ve sert zeminlerde kullanılmalı; yük taşıması sırasında mutlaka kol tarafında durulmalıdır. Kriko amacıyla kullanılmaması gereken bu ürünler, özellikle bozuk yollardan geçirilmemelidir.

Akülü Transpaletler

Akülü transpaletler, manuel modellere göre daha az insan gücü gerektirmektedir. Çalışma prensibi olarak gücünü aküden alan bu ürünler, elektrikli sistemle idare edilmektedir. Bu nedenle akülü transpaletlerde G sınıfı sürücü belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Akülü Transpalet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akülü transpalet kullanım talimatları doğrultusunda ilk önce tüm bağlantı ekipmanları ve şarj kısmı teker teker kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra kullanılmayan durumlarda, ürünün çatal kısımlarının zemine en yakın pozisyonda olması gerekmektedir. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olan bu transpaletlerde, özellikle devrilme ihtimaline karşı dönüşlerde virajlar yavaş şekilde alınmalıdır. Yük taşıma sırasında, kesinlikle eğimli alanlardan kaçınılmalıdır. Uzun süreli kullanımlar sonucunda ürünlerin fren balatalarında çeşitli aşınmalar meydana gelebilmektedir. Bu aşınmalarla birlikte olası kaza riskini en alt seviyelere düşürebilmek adına belirli periyotlarla fren balatalarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yaya Kumandalı Transpaletler

Yaya kumandalı transpaletler, ergonomik şekilde tasarlanan koluyla makinaya büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kompakt gövde yapısıyla birlikte yüksek manevra kabiliyeti sunan yaya kumandalı transpaletler, çalışma prensibi olarak güçlerini aküden almaktadır.

Yaya Kumandalı Transpalet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yaya transpalet istif kullanım talimatları doğrultusunda belirli kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kumanda kolunun dikey durumda olduğu zamanlarda hız kontrolünün devreye gireceği unutulmamalıdır. Üzerinde kesinlikle insan taşınmaması gereken ürünleri kullanırken virajlarda çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle dar alanlarda, hızının devamlı olarak kontrol altında tutulması gereken bu makineler, eğitimsiz kişilerce kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağır yükleri rahatlıkla kaldırabilen kumandalı transpalet modellerinin üzerinde uzun süreli yük bırakılmamalıdır.

WhatsApp