Uzunluk Ölçü Aletleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa > Uzunluk Ölçü Aletleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uzunluk ölçme aletleri, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alandaki belirli noktalar arası uzaklıkların ölçümünde kullanılmaktadır. Bu mesafe belirleyiciler;

 • Bölüntülü ölçü aletleri: metreler ve çelik cetveller,
 • Ölçü taşıma aletleri: pergeller ve iç-dış çap kumpasları,
 • Ayarlanabilir ölçü aletleri: sürmeli kumpaslar ve mikrometreler,
 • Sabit ölçü aletleri: şablonlar ve mastarlar olmak üzere 4 ana gruba ve ikişerli alt gruplara ayrılmaktadır.

Şantiye İçin Modern Uzunluk Ölçü Aletleri

Şantiyelerde kullanılan uzunluk ölçü aletlerinin başında; şerit metre türevleri, dijital metre, ölçüm tekerleği ve lazermetre gelmektedir. Bu ölçüm aletleri, var olan projenin gelişimini hızlandırmanın yanı sıra çalışmada ihtiyaç duyulan insan gücünü de büyük ölçüde azaltmaktadır.

Lazerli Uzunluk Ölçü Aletleri

Lazerli uzunluk ölçme aletleri, hassas uzunluk ölçme aletleri olarak da nitelendirilmektedir. Günümüz teknolojisi ile birlikte kas gücünü minimum seviyeye indirmeyi başaran lazer metreler, geniş alan projelerinde zamandan tasarruf edebilme olanağı sağlamaktadır.

KL PRO Lazer Grubu Ölçü Alet Modelleri Nelerdir?

KL PRO lazer metre grubu ölçüm aletleri, ülkemizde bulunan ve sektörde hizmet sunan birçok kişi tarafından popüler kabul edilmektedir. Hayli yaygın bir kullanıma sahip KL PRO lazermetre çeşitleri ise şu şekildedir:

 • KLPRO KLLZM50 Profesyonel Lazer Mesafe Ölçer: 50 metre ölçüm mesafesine sahiptir. Ölçü değeri kaydetme oranı 30 birimdir. 2 mm ölçü hassasiyetine sahiptir. Bünyesinde 635 nm ikinci sınıf lazer barındırmaktadır.
 • KLPRO KLLZM80 Profesyonel Lazer Mesafe Ölçer (80 Metre): 80 metre ölçüm mesafesine sahiptir. Ölçü değeri kaydetme oranı 100 birimdir. 1,5 mm ölçü hassasiyetine sahiptir. Bünyesinde 635 nm, 2-1 sınıfı lazer barındırmaktadır.
 • KLPRO KLLZM100 Profesyonel Lazer Mesafe Ölçer (100 Metre): 100 metre ölçüm mesafesine sahiptir. Ölçü değeri kaydetme oranı 100 birimdir. 1,5 mm ölçü hassasiyetine sahiptir. Bünyesinde 635 nm, ikinci sınıf lazer barındırmaktadır.
 • KLPRO KLLZM120B Profesyonel Lazer Mesafe Ölçer (120 Metre): 120 metre mesafeye sahiptir. Ölçü değeri kaydetme oranı 100 birimdir. 1,5 mm ölçü hassasiyetine sahiptir. Bünyesinde 635 nm, 1 mW lazer barındırmaktadır.

KLPRO KLLZM serisi lazer grubu ölçü alet modelleri, ölçüm sonuçlarını rahat biçimde görüntülenmesini sağlayan, büyük ve aydınlatmalı dijital ekrana sahiptir. Aynı zamanda bu ürünler, geliştirilmiş Pisagor ölçüm teknolojisi ile uzaktan yükseklik ölçme imkanı ve mesafeyi bir araya getirerek yükseklik ölçme imkanı tanımaktadır. KL PRO, lazer grubu ölçü aleti modellerinin yanı sıra ölçüm yaparken hizalama işlemi uygulayabilen aletleri de bünyesinde barındırmaktadır.

KL lazermetre ürünleri, kauçuk kaplamalı yapısı sayesinde darbelere karşı dayanıklılık göstermektedir. Ölçüm sonuçları üzerinde basit matematiksel işlemleri yapma imkanı tanıyan bu ürünler, hareket halindeyken ölçüm yapabilme fonksiyonuna sahiptir.

Çizgi Lazerli Hizalama Aletleri

Çizgi lazerli hizalama aletleri, uzunluk ölçümünün yanı sıra hizalama işlemlerini de kolaylaştırmaktadır. Böylece ölçüm sırasında maksimum doğruluk elde edilmektedir. Bu ürünlerin en popülerleri arasında KL PRO Lazer Grubu Çizgi Lazer Hizalama Modelleri gelmektedir.

KL PRO Lazer Grubu Çizgi Lazer Hizalama Modelleri Nelerdir?

KL PRO lazer grubu çizgi lazer hizalama modelleri, birçok farklı açıdan hizalama fonksiyonuna sahiptir. Açı çeşitleri, farkları modeller arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde popülerlik kazanan modeller ise şu şekilde belirtilmektedir:

 • KLPRO KLLZR93: Profesyonel yatay, dikey, ve 90° hizalamalı çizgi lazer distomat türüdür.
 • KLPRO KLLZR93GL: 7.2Volt/2,6 Ah Li-ion Yeşil çizgi lazer distomat türüdür.
 • KLPRO KLLZR112: Profesyonel çapraz çizgi lazerli hizalama türü distomat olarak bilinmektedir.
 • KLPRO KLLZR118: Profesyonel yatay ve dikey otomatik hizalamalı çizgi lazer distomat türüdür.
 • KLPRO KLLZR118GL: Yeşil lazerli hizalamalı distomat türüdür.
 • KLPRO KLLZR232: Profesyonel yatay, dikey ve noktayı otomatik hizalayan lazer distomat türüdür.
 • KLPRO KLLZR233GL: Profesyonel yeşil nokta lazerli distomat türüdür.

KL PRO lazer grubu çizgi lazer hizalama aletleri, kolay kullanım için iki düğmeli çalıştırma fonksiyonuna sahiptir. Otomatik hizalama özelliği barındıran distomatlar, mümkün olduğu kadar yüksek hizalama hassasiyetine sahiptir. Lazer metre fiyatları, ürünlerin barındırdığı fonksiyonlara göre değişiklik göstermektedir.

Lazer Metre Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lazer metreler, bir alanı lazer ışınları ile ölçebilen modern teknolojiye sahip uzunluk ölçme araçlarıdır. Alet, kendisinden gönderdiği lazer ışınlarının geri yansımasını ölçmektedir. Lazermetreler, birbirlerine benzer olsa da ufak kullanım farklılıklarına sahiptir. Kolay kullanım için genellikle tek tuşla ölçüm sağlanır.

En İyi Lazer Metre Ürünleri

 • KL PRO serisinin lazer metreleri, firmalar tarafından aktif kullanıma sahip ürünlerdir. Profesyonel olarak belirtilmiş ürünler, yüksek verim için kullanılmaktadır. KL lazer metre fiyatları, profesyonellik ve fonksiyon çeşitliliği dahilinde değişiklik göstermektedir.
WhatsApp